RS200 - Training Day and End of Season Championships

RS200 Sailing Dinghy - Island Barn Reservoir Sailing Club RS200 Fleet at the Crew Saver End Of Season Championship
RS200 Sailing Dinghy - Island Barn Reservoir Sailing Club RS200 Fleet at the Crew Saver End Of Season Championship

What a few weeks for the Island Barn Reservoir Sailing Club RS200 fleet... First a windy weekend at the end of October saw the fleet split over training at the club and the Inland Nationals at Rutland.  A good weekend to practice capsize recovery as well as how to drive half way up the country for 20 minutes sailing (bad luck Nick and Kirsten). 

Crewsaver RS End Of Season Championship

Then after much organisation from Clare James the fleet set off for the Crewsaver RS End Of Season Championship at Datchet Water Sailing Club.  Five RS200's (as well as a 400 sailed by Douglas/Ian and 500 Peter/James) from the club made the short journey to Datchet Water Sailing Club on the Queen Mother Reservoir.  Along with the entire RS family, including the younger Feva fleet, 153 boats took to the water for the 2 day event. 

Day 1 saw very light 4-5 knot breezes making the racing a battle of concentration rather than stamina.  The three back to back races saw Julie and Fiona leading the clubs push up the leader board.  Clare and Lucy were the next boat from the club followed by Ian and Tessa.  Propping up the bottom of the table were Nick and Kirsten after a memory lapse from Nick resulted in a bit of a disaster in the first race and missing the second race (RS200 boats sail better with the bung in!).

After the racing the party began with the black tie dinner and ball.  The four RS 200 boats and RS400 were joined by the wider fleet... Alisdair, Gill, Kirstie, Phil, Carl, Clare C as well partners and friends.  Needless to say we rocked the dance floor and I'll leave it to guesses on who stayed to the bitter end.

RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Ball-1

RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Ball-2

RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Ball-5

RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Ball-8 RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Ball-3 RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Ball-7

See our Facebook page for the full album facebook.com/IBRSC

Day 2... Once the frost and morning fog cleared the wind picked up to about 8 knots and out came the sun.  Again, not the most demanding conditions for a hiking boat boat but it really was a beautiful November day, a great for a sail.  The four boats from Saturday were joined by Carl and Harry from the club.  At 10 am we got away on the first of the three planned back to back races.  We were all back and finished in time to observe the silence at 11.00 for Remembrance Sunday.  Then we set out on races two and three.  Julie and Fiona finished the day as the leading boat from the club.  It's worth pointing out that Carl and Harry finished in the middle of the table but given they only competed for 1 day they did really well, in fact 4th place in the final race.

So here's how we did:
18th - Julie Harrison and Fiona Fardon
23rd - Carl Mayhew and Harry Phelps
28th - Clare James and Lucy Gibson
31st - Ian Clever and Tessa Groves
34th - Nick and Kirsten Marley

Now what about the other other RS boats from the club...
Well, Peter and James Curtis had a clean sweep in the 500's with first place in every race and overall first.
Doug and Ian finished 13th in the 400 fleet.

RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Championship-3 RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Championship-2 RS200-Crewsaver-End-Of-Season-Championship-1

See our Facebook page for the full album facebook.com/IBRSC

 

RS 200 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 38, Scoring system: Appendix A

Rank Sail No Club Helm Name Crew Name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 854   Andy Shaw Pippa Horne 1.0 1.0 1.0 4.0 (9.0) 6.0 22.0 13.0
1st 1481 Highcliffe SC James Rusden Will Rusden 5.0 (7.0) 4.0 2.0 1.0 1.0 20.0 13.0
3rd 1520   Robert Gullen Rosie Sibthorp 2.0 (22.0) 8.0 3.0 3.0 2.0 40.0 18.0
4th 1350 Hayling Island SC Ben Palmer Kate Gibbs 9.0 6.0 6.0 (11.0) 6.0 5.0 43.0 32.0
5th 1317 Arun YC Jack Holden Alice Courage (21.0) 2.0 5.0 6.0 11.0 9.0 54.0 33.0
6th 681 Papercourt SC Philip White Robert White 13.0 8.0 2.0 (20.0) 10.0 3.0 56.0 36.0
7th 1239 Littleton SC Daniel Goodman Debbie Robertshaw 4.0 9.0 11.0 7.0 8.0 (21.0) 60.0 39.0
8th 1510 Bristol Corinthian YC Claire Walsh Darren McNamara 6.0 (31.0) 9.0 5.0 7.0 13.0 71.0 40.0
9th 1422 Grafham Water SC David Jessop Caroline Martin 11.0 4.0 7.0 (18.0) 5.0 17.0 62.0 44.0
10th 1228   Joe Adams Emma Lucas 10.0 10.0 14.0 8.0 (17.0) 10.0 69.0 52.0
10th 1460 Burghfield SC Chris Martin Katherine Martin 8.0 3.0 12.0 (22.0) 22.0 7.0 74.0 52.0
12th 766   Charlie Roome Eddie Glennie (20.0) 16.0 15.0 10.0 4.0 12.0 77.0 57.0
13th 1480   Guy Breary Isobel Golf-Taylor (25.0) 20.0 18.0 15.0 14.0 8.0 100.0 75.0
14th 629   Will Henderson Mandy Henderson 16.5 12.0 (39.0 DNC) 13.0 18.0 19.0 117.5 78.5
15th 1031 Burghfield SC Chris Catt Ally Martin 14.0 18.0 (39.0 DNC) 19.0 12.0 16.0 118.0 79.0
16th 884   Andrew Smith Michale Horne 16.5 5.0 23.0 (25.0) 15.0 20.0 104.5 79.5
17th 1495   Tim Ellis Sophie Porteous 19.0 13.0 10.0 21.0 23.0 (39.0 DNC) 125.0 86.0
18th 1265 Littleton SC Julie Harrison Fiona Farden 18.0 19.0 (22.0) 16.0 20.0 15.0 110.0 88.0
19th 1331 Chipstead SC Laurence Gibbons James Neilson (24.0) 23.0 21.0 14.0 13.0 18.0 113.0 89.0
20th 1311 Red Wharf Bay Sc / HLSC Mat Mee Emma Nains (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 1.0 2.0 11.0 131.0 92.0
21st 1222 Grafham Water SC Peter Horn Niki Horn (26.0) 25.0 19.0 9.0 19.0 25.0 123.0 97.0
22nd 674   Tom Whicher Dougal Harris 22.0 14.0 26.0 (30.0) 27.0 14.0 133.0 103.0
23rd 772   Tom Hewittson Jo Hewittson 12.0 17.0 3.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 149.0 110.0
23rd 1236 Island Barn Sailing Club Carl Mayhew Harry Phelps (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 12.0 16.0 4.0 149.0 110.0
25th 1467 Burghfield SC Ian Sharps Elle Martin 3.0 15.0 16.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 151.0 112.0
26th 1343 Rickmansworth SC Ed Chapman Rachel Jarvis 7.0 11.0 17.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 152.0 113.0
27th 779   Peter Goodyear Nicolla Ellis (31.0) 30.0 13.0 24.0 24.0 23.0 145.0 114.0
28th 945 Island Barn Reservoir SC Clare James Lucy Gibson (29.0) 24.0 24.0 23.0 25.0 22.0 147.0 118.0
28th 415 Stokes Bay SC Bart Bridgen Haley Bouma 15.0 (39.0 DNF) 28.0 27.0 21.0 27.0 157.0 118.0
30th 429   Amber Brown Jamie Brown 27.0 21.0 27.0 17.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 170.0 131.0
31st 651 Island Barn Reservoir SC Ian Cleaver Tessa Groves (32.0) 28.0 30.0 26.0 26.0 24.0 166.0 134.0
32nd 638 South Cerney SC Matt Sim Al Sim 28.0 26.0 25.0 28.0 (29.0) 29.0 165.0 136.0
33rd 1182 Rickmansworth SC Andrew Barraclough Nick Clare (30.0) 27.0 29.0 29.0 30.0 28.0 173.0 143.0
34th 818 Island Barn Reservoir SC Nick Marley Kirsten Marley 33.0 (39.0 DNC) 31.0 31.0 28.0 26.0 188.0 149.0
35th 1029   Juliet Charles Noelle Vidal 23.0 29.0 20.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 189.0 150.0
36th 1402 Wembley SC Rob Janering Hugh Mehta (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 195.0
36th 1229 Itchenor SC Rob Struckett tbc (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 195.0
36th 974 Silverwing SC Adam Wickenden Andrea Goldsack (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 195.0