Summer Special Photos and Results

Racing at the summer special

Thanks to all whose hard work made the day possible. Stuart, Susan, Judith and all who ran the food, Brian and his (thin) duty team, Mike J and friends running racing for the juniors, Eddie on the bar, the boys who cut the grass... too many to name, but all people who volunteered some of their time to make a great day possible.

Here are a few of my favourites amongst the photos I took.

IMGP5348.JPGIMGP5352.JPGIMGP5359.JPGIMGP5368.JPGIMGP5385.JPGIMGP5395.JPGIMGP5402.JPGIMGP5406.JPGIMGP5410.JPGIMGP5411.JPGIMGP5432.JPGIMGP5441.JPGIMGP5442.JPGIMGP5445.JPGIMGP5448.JPGIMGP5451.JPGIMGP5453.JPGIMGP5459.JPGIMGP5462.JPGIMGP5478.JPGIMGP5485.JPGIMGP5486.JPGIMGP5493.JPGIMGP5503.JPGIMGP5504.JPGIMGP5515.JPG

If you'd like copies of the photos then the best thing to do would be to bring a USB stick or SD card down to the club and grab the lot from the club laptop and discard those you don't want.

Results Overall

Helm Crew Class Sail No Handicap R1 Laps R1 Finish R1 Corr R1 Pts R2 Laps R2 Finish R2 Corr R2 Pts  Total Pts
Nick Mason   Phantom 1386 1020 4 0:42:53 0:42:03 2 4 0:39:35 0:38:48 1 3
Tom Howard   Laser 183592 1088 4 0:44:51 0:41:13 1 4 0:44:31 0:40:55 4 5
Peter Curtis Sophie Jones RS 500 659 972 4 0:42:58 0:44:12 4 4 0:39:07 0:40:15 2 6
Mike Curtis   Laser 169278 1088 4 0:46:05 0:42:21 3 4 0:44:30 0:40:54 3 6
Chris Smith   Streaker 1770 1162 4 0:51:50 0:44:36 6 4 0:49:05 0:42:14 6 12
Julie Tim RS 200 1265 1057 4 0:47:08 0:44:35 5 4 0:45:38 0:43:10 9 14
Dave Nunn   RS 600 826 920 4 0:41:59 0:45:38 10 4 0:38:06 0:41:25 5 15
Kevin Seebaluck   Laser 1 1088 4 0:49:14 0:45:15 7 4 0:46:16 0:42:31 8 15
Tony Butler   Laser 180441 1088 4 0:50:05 0:46:02 12 4 0:46:06 0:42:22 7 19
James Curtis Harry Curtis RS Feva XL 1518 1200 4 0:54:22 0:45:18 8 3 0:39:10 0:43:31 12 20
Ian Cleaver Clare Overstall RS 200 1366 1057 4 0:49:26 0:46:46 15 4 0:45:49 0:43:21 10 25
Andy Groves Tessa Groves RS 200 651 1057 4 0:48:24 0:45:47 11 4 0:49:02 0:46:23 15 26
Mads Orbesen   Laser 136401 1088 4 0:50:18 0:46:14 13 4 0:48:23 0:44:28 13 26
Michael Mason   Laser 152663 1088 4 0:51:15 0:47:06 16 4 0:47:16 0:43:27 11 27
Howard Shone   Laser EPS 289 1020 4 0:50:11 0:49:12 19 4 0:46:50 0:45:55 14 33
Uta Giesenbach   Laser Radial 130417 (?) 1111 4 0:54:06 0:48:42 17 3 0:39:29 0:47:23 16 33
John Smith   Laser 168842 1088 4 0:49:36 0:45:35 9 4 DNC   26 35
?   Laser 2615 1088 4 0:52:59 0:48:42 18 3 0:39:38 0:48:34 19 37
John Magrath   Laser 168115 1088 4 0:53:40 0:49:20 20 3 0:39:20 0:48:12 18 38
Douglas Ian Hamilton RS 400 845 948 4 0:47:54 0:50:32 22 4 0:45:28 0:47:58 17 39
Matt Young   Laser 201172 1088 4 0:50:19 0:46:15 14 4 DNC   26 40
Caroline Baldwin   Byte CII 2634 1140 3 0:43:57 0:49:50 21 3 0:43:56 0:51:23 20 41
Ross Angus Nelson RS 500 909 972 4 0:53:14 0:54:46 24 4 0:52:44 0:54:15 21 45
Tony Sproat Alex & Stephen RS Vision 1393 1093 3 0:49:00 0:58:16 25 3 0:47:45 0:58:15 22 47
Don Nelson   Laser 151207 1088 4 0:57:09 0:52:32 23 4 DNC   26 49

 

Masters

Helm Crew Class Sail No Handicap R1 Finish R1 Corr  R1 Pts  R2 Laps R2 Finish R2 Corr  R2 Pts  Total Pts
Nick Mason   Phantom 1386 1020 0:42:53 0:42:03 1 4 0:39:35 0:38:48 1 2
Mike Curtis   Laser 169278 1088 0:46:05 0:42:21 2 4 0:44:30 0:40:54 2 4
Dave Nunn   RS 600 826 920 0:41:59 0:45:38 3 4 0:38:06 0:41:25 3 6
Uta Giesenbach   Laser Radial 130417 (?) 1111 0:54:06 0:48:42 4 3 0:39:29 0:47:23 4 8
Douglas Ian Hamilton RS 400 845 948 0:47:54 0:50:32 5 4 0:45:28 0:47:58 5 10

 

Veterans

Helm Crew Class Sail No Age Code Handicap R1 Laps R1 Finish R1 Corr  R1 Pts  R2 Laps R2 Finish R2 Corr  R2 Pts  Total Pts
Tony Butler   Laser 180441 138 1164 4 0:50:05 0:43:02 2 4 0:46:06 0:39:36 1 3
Julie Tim RS 200 1265 96 1045 4 0:47:08 0:45:06 4 4 0:45:38 0:43:40 3 7
Peter Curtis Sophie Jones RS 500 659 77 903 4 0:42:58 0:47:35 6 4 0:39:07 0:43:19 2 8
Andy Groves Tessa Groves RS 200 651 111 1079 4 Share