Autumn AM Handicap Series

Island Barn Reservoir Sailing Club

Results are provisional

Overall

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 5 Nov 12 Nov Total Nett Notes
1st RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   1066 (13.0 DNC) 1.0 14.0 1.0  
2nd RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 1.0 (13.0 DNC) 14.0 1.0  
3rd RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson   1066 (13.0 DNC) 2.0 15.0 2.0  
4th RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 2.0 (13.0 DNC) 15.0 2.0  
5th PHANTOM 1351 John Oldham   999 (13.0 DNC) 3.0 16.0 3.0  
6th PHANTOM 1289 Richard Barker   999 3.0 (13.0 DNC) 16.0 3.0  
7th RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1047 (13.0 DNC) 4.0 17.0 4.0  
8th LASER EPS 115 Mike Storey   1030 4.0 (13.0 DNC) 17.0 4.0  
9th RS 200   Andy Wilson   1047 (13.0 DNC) 5.0 18.0 5.0  
10th RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 5.0 (13.0 DNC) 18.0 5.0  
11th RS 200 1238 Fiona Fardon   1047 6.0 (13.0 DNC) 19.0 6.0  
12th RS Aero 9 2214 Andy Norman   1024 (7.0 OOD) 7.0 DNF 14.0 7.0  
13th RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1066 7.0 (13.0 DNC) 20.0 7.0  
14th RS 200 1409 Clare James   1047 8.0 (13.0 DNC) 21.0 8.0  
15th RS Aero 7 1046 Andy Godwin   1066 9.0 (13.0 DNC) 22.0 9.0  
16th RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 10.0 (13.0 DNC) 23.0 10.0  
17th RS Aero 9 1148 Peter Halliwell   1024 11.0 (13.0 DNC) 24.0 11.0  
18th RS VAREO 408 Nick Marley   1085 12.0 (13.0 DNC) 25.0 12.0  
19th RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 (13.0 OOD) 13.0 DNC 26.0 13.0  

5 Nov

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 1 1.0  
2 RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 2 2.0  
3 PHANTOM 1289 Richard Barker   999 3 3.0  
4 LASER EPS 115 Mike Storey   1030 4 4.0  
5 RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 5 5.0  
6 RS 200 1238 Fiona Fardon   1047 6 6.0  
7 RS Aero 9 2214 Andy Norman   1024 OOD 7.0  
7 RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1066 7 7.0  
9 RS 200 1409 Clare James   1047 8 8.0  
10 RS Aero 7 1046 Andy Godwin   1066 9 9.0  
11 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 10 10.0  
12 RS Aero 9 1148 Peter Halliwell   1024 11 11.0  
13 RS VAREO 408 Nick Marley   1085 12 12.0  
14 RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 OOD 13.0  

12 Nov

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:22
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   1066 0:39:59 0:37:30 1.0  
2 RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson   1066 0:40:51 0:38:19 2.0  
3 PHANTOM 1351 John Oldham   999 0:39:34 0:39:36 3.0  
4 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1047 1:01:50 1:28:35 4.0  
5 RS 200   Andy Wilson   1047 0:50:21 2:24:16 5.0  
6 RS Aero 9 2214 Andy Norman   1024 DNF   7.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 13
DNFStarted but did not finish 7
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com