Summer PM Handicap Series

Island Barn Reservoir Sailing Club

Results are provisional as of 18:48 on November 12, 2017

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 5 Nov - 1 5 Nov - 2 12 Nov -1 12 Nov - 2 Total Nett Notes
1st SOLO 5180 Paul Playle   1143 (4.0) 1.0 1.0 (2.0) 8.0 2.0  
2nd RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   1066 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 1.0 40.0 4.0  
3rd RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson   1066 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 3.0 41.0 5.0  
4th LASER EPS 115 Mike Storey   1030 2.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 42.0 6.0  
5th SOLO 5561 Tim Lewis   1143 3.0 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 42.0 6.0  
6th LASER RADIAL 178519 Kevin Pearson   1139 5.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 43.0 7.0  
7th TOPPER 47725 Maise Bristow   1347 1.0 6.5 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 43.5 7.5  
8th LASER RADIAL 173341 Jack Gilligan   1139 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 4.0 44.0 8.0  
9th RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 6.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 47.0 11.0  
10th RS FEVA XL 3373 Ching Wong Elinor O'Leary 1240 7.0 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 51.0 15.0  
11th RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 13.0 6.5 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 55.5 19.5  
12th LASER 112025 Mark Phillips   1105 9.0 11.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 56.0 20.0  
13th RS 200 1238 Fiona Fardon   1047 10.0 10.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 56.0 20.0  
14th RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 8.0 13.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 57.0 21.0  
15th RS 200 1236 Andy Wilson   1047 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0 59.0 23.0  
16th LASER 180441 Tony Butler   1105 15.0 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 60.0 24.0  
17th RS VAREO 408 Nick Marley   1085 11.0 15.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 62.0 26.0  
18th 29er 871 Gareth Griffiths Kiyo Wong 919 (18.0 DNC) 12.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 66.0 30.0  
19th RS 200 1409 Clare James Clair 1047 12.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 66.0 30.0  
20th LASER 147095 Colin Bristow   1105 17.0 14.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 67.0 31.0  
21st RS VAREO 165 Peter Halliday   1085 14.0 17.0 DNF (18.0 DNC) (18.0 DNC) 67.0 31.0  
22nd RS Aero 7 1046 Andy Goidwin   1066 16.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 70.0 34.0  
23rd RS Aero 9   Andrew Norman   1024 (18.0 OOD) 17.0 OOD (18.0 DNC) 18.0 DNC 71.0 35.0  
23rd RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 (18.0 OOD) 17.0 OOD (18.0 DNC) 18.0 DNC 71.0 35.0  

5 Nov - 1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 47725 Maise Bristow   1347 28:18 0:21:01 1.0  
2 LASER EPS 115 Mike Storey   1030 21:40 0:21:02 2.0  
3 SOLO 5561 Tim Lewis   1143 24:26 0:21:23 3.0  
4 SOLO 5180 Paul Playle   1143 24:31 0:21:27 4.0  
5 LASER RADIAL 178519 Kevin Pearson   1139 24:40 0:21:39 5.0  
6 RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 22:30 0:21:58 6.0  
7 RS FEVA XL 3373 Ching Wong Elinor O'Leary 1240 27:34 0:22:14 7.0  
8 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 21:00 0:22:15 8.0  
9 LASER 112025 Mark Phillips   1105 24:53 0:22:31 9.0  
10 RS 200 1238 Fiona Fardon   1047 24:01 0:22:56 10.0  
11 RS VAREO 408 Nick Marley   1085 25:34 0:23:34 11.0  
12 RS 200 1409 Clare James Clair 1047 24:44 0:23:37 12.0  
13 RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 25:09 0:24:34 13.0  
14 RS VAREO 165 Peter Halliday   1085 27:17 0:25:09 14.0  
15 LASER 180441 Tony Butler   1105 28:33 0:25:50 15.0  
16 RS Aero 7 1046 Andy Goidwin   1066 27:42 0:25:59 16.0  
17 LASER 147095 Colin Bristow   1105 30:11 0:27:19 17.0  
18 RS Aero 9   Andrew Norman   1024 OOD   18.0  
18 RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 OOD   18.0  

5 Nov - 2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 SOLO 5180 Paul Playle   1143 24:11 0:21:09 1.0  
2 LASER RADIAL 178519 Kevin Pearson   1139 24:22 0:21:24 2.0  
3 SOLO 5561 Tim Lewis   1143 24:34 0:21:30 3.0  
4 LASER EPS 115 Mike Storey   1030 22:12 0:21:33 4.0  
5 RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 22:09 0:21:38 5.0  
6 TOPPER 47725 Maise Bristow   1347 29:35 0:21:58 6.5  
6 RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 22:30 0:21:58 6.5  
8 RS FEVA XL 3373 Ching Wong Elinor O'Leary 1240 28:44 0:23:10 8.0  
9 LASER 180441 Tony Butler   1105 25:38 0:23:12 9.0  
10 RS 200 1238 Fiona Fardon   1047 24:58 0:23:51 10.0  
11 LASER 112025 Mark Phillips   1105 26:33 0:24:02 11.0  
12 29er 871 Gareth Griffiths Kiyo Wong 919 22:14 0:24:12 12.0  
13 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 23:06 0:24:28 13.0  
14 LASER 147095 Colin Bristow   1105 27:40 0:25:02 14.0  
15 RS VAREO 408 Nick Marley   1085 29:33 0:27:14 15.0  
16 RS VAREO 165 Peter Halliday   1085 DNF   17.0  
16 RS Aero 9   Andrew Norman   1024 OOD   17.0  
16 RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 OOD   17.0  

12 Nov -1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:21
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 SOLO 5180 Paul Playle   1143 0:19:02 0:16:39 1.0  
2 RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson   1066 0:18:17 0:17:09 2.0  
3 RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   1066 0:18:40 0:17:31 3.0  
4 LASER RADIAL 173341 Jack Gilligan   1139 0:22:50 0:20:03 4.0  

12 Nov - 2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:49
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   1066 0:16:57 0:15:54 1.0  
2 SOLO 5180 Paul Playle   1143 0:19:09 0:16:45 2.0  
3 RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson   1066 0:18:08 0:17:01 3.0  
4 LASER RADIAL 173341 Jack Gilligan   1139 0:20:38 0:18:07 4.0  
5 RS 200 1236 Andy Wilson   1047 0:29:49 0:28:29 5.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish 17
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com