Wednesday Series 2017

Island Barn Reservoir SC

Results are Final (Personal is veterans handicap) as of 18:31 on June 17, 2017

Standard Scoring

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Rcae 1 Race 2 Nett Notes
1st First Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1066 Standard 2.0 3.0 5.0  
2nd First Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard 3.0 4.0 7.0  
3rd Second Rs Aero 7 2214 Andy Norman 1066 Standard 6.0 ZFP 2.0 8.0  
4th First RS Aero 5 2113 Chris Smith 1120 Standard 6.0 7.0 13.0  
5th First Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard 9.0 6.0 15.0  
6th First Laser 199006 Colin Hammond 1105 Standard 4.0 12.0 16.0  
7th First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard 7.0 9.0 16.0  
8th First RS 200 1238 Fiona Fardon 1047 Standard 8.0 8.0 16.0  
9th   Mirror 7018 C Baldiing 1383 Standard 17.0 DNS 1.0 18.0  
10th First Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard 17.0 DNF 5.0 22.0  
11th First Laser 112025 Mark Phillips 1105 Standard 5.0 17.0 DNC 22.0  
12th First RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard 12.0 10.0 22.0  
13th First RS Vareo 408 Nick Marley 1085 Standard 11.0 11.0 22.0  
14th   Laser 271102 M Young 1105 Standard 10.0 17.0 DNC 27.0  
15th   Laser 121946 Peter Hughes 1105 Standard 14.0 13.0 27.0  
16th First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1066 Standard 13.0 14.0 27.0  

Personal Scoring

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Rcae 1 Race 2 Nett Notes
1st First Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1066 Personal 2.0 1.0 3.0  
2nd First Solo 5466 Paul Playle 1135 Personal 3.0 4.0 7.0  
3rd Second Rs Aero 7 2214 Andy Norman 1046 Personal 6.0 ZFP 2.0 8.0  
4th First Solo 5277 Evan Cairns 1159 Personal 8.0 3.0 11.0  
5th First RS Aero 5 2113 Chris Smith 1144 Personal 5.0 6.0 11.0  
6th First Laser 199006 Colin Hammond 1117 Personal 4.0 8.0 12.0  
7th First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1084 Personal 6.0 7.0 13.0  
8th First RS 200 1238 Fiona Fardon 981 Personal 10.0 10.0 20.0  
9th   Mirror 7018 C Baldiing 1285 Personal 16.0 DNS 5.0 21.0  
10th First Rs 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 938 Personal 12.0 9.0 21.0  
11th First RS Vareo 408 Nick Marley 1073 Personal 11.0 11.0 22.0  
12th First Laser 112025 Mark Phillips 1115 Personal 7.0 16.0 DNC 23.0  
13th   Laser 271102 M Young 1105 Personal 9.0 16.0 DNC 25.0  
14th   Laser 121946 Peter Hughes 1131 Personal 13.0 12.0 25.0  
15th First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1058 Personal 14.0 13.0 27.0  

Rcae 1 - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 First Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1066 Standard     46:40 4 0:43:47 2.0  
2 First Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     51:37 4 0:45:10 3.0  
3 First Laser 199006 Colin Hammond 1105 Standard     51:26 4 0:46:33 4.0  
4 First Laser 112025 Mark Phillips 1105 Standard     54:26 4 0:49:16 5.0  
5 Second Rs Aero 7 2214 Andy Norman 1066 Standard     ZFP 4 0:41:31 6.0  
5 First RS Aero 5 2113 Chris Smith 1120 Standard     55:13 4 0:49:18 6.0  
7 First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard     52:41 4 0:49:25 7.0  
8 First RS 200 1238 Fiona Fardon 1047 Standard     52:24 4 0:50:03 8.0  
9 First Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     57:47 4 0:50:33 9.0  
10   Laser 271102 M Young 1105 Standard     43:44 3 0:52:46 10.0  
11 First RS Vareo 408 Nick Marley 1085 Standard     43:22 3 0:53:18 11.0  
12 First RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     50:54 4 0:54:02 12.0  
13 First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1066 Standard     44:04 3 0:55:07 13.0  
14   Laser 121946 Peter Hughes 1105 Standard     46:08 3 0:55:40 14.0  
15   Mirror 7018 C Baldiing 1383 Standard     DNS     17.0  
15 First Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     DNF     17.0  

Race 2 - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1   Mirror 7018 C Baldiing 1383 Standard     46:09 3 0:44:30 1.0  
2 Second Rs Aero 7 2214 Andy Norman 1066 Standard     48:11 4 0:45:12 2.0  
3 First Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1066 Standard     48:33 4 0:45:33 3.0  
4 First Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     53:19 4 0:46:39 4.0  
5 First Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     57:55 4 0:46:42 5.0  
6 First Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     54:01 4 0:47:16 6.0  
7 First RS Aero 5 2113 Chris Smith 1120 Standard     55:00 4 0:49:06 7.0  
8 First RS 200 1238 Fiona Fardon 1047 Standard     52:31 4 0:50:10 8.0  
9 First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard     53:36 4 0:50:17 9.0  
10 First RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     50:01 4 0:53:06 10.0  
11 First RS Vareo 408 Nick Marley 1085 Standard     57:42 4 0:53:11 11.0  
12 First Laser 199006 Colin Hammond 1105 Standard     58:50 4 0:53:15 12.0  
13   Laser 121946 Peter Hughes 1105 Standard     46:50 3 0:56:31 13.0  
14 First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1066 Standard     47:41 3 0:59:38 14.0  

Rcae 1 - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 First Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1066 Personal     46:40 4 0:43:47 2.0  
2 First Solo 5466 Paul Playle 1135 Personal     51:37 4 0:45:29 3.0  
3 First Laser 199006 Colin Hammond 1117 Personal     51:26 4 0:46:03 4.0  
4 First RS Aero 5 2113 Chris Smith 1144 Personal     55:13 4 0:48:16 5.0  
5 Second Rs Aero 7 2214 Andy Norman 1046 Personal     ZFP 4 0:42:18 6.0  
5 First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1084 Personal     52:41 4 0:48:36 6.0  
7 First Laser 112025 Mark Phillips 1115 Personal     54:26 4 0:48:49 7.0  
8 First Solo 5277 Evan Cairns 1159 Personal     57:47 4 0:49:51 8.0  
9   Laser 271102 M Young 1105 Personal     43:44 3 0:52:46 9.0  
10 First RS 200 1238 Fiona Fardon 981 Personal     52:24 4 0:53:25 10.0  
11 First RS Vareo 408 Nick Marley 1073 Personal     43:22 3 0:53:53 11.0  
12 First Rs 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 938 Personal     50:54 4 0:54:16 12.0  
13   Laser 121946 Peter Hughes 1131 Personal     46:08 3 0:54:23 13.0  
14 First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1058 Personal     44:04 3 0:55:32 14.0  
15   Mirror 7018 C Baldiing 1285 Personal     DNS     16.0  

Race 2 - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 First Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1066 Personal     48:33 4 0:45:33 1.0  
2 Second Rs Aero 7 2214 Andy Norman 1046 Personal     48:11 4 0:46:04 2.0  
3 First Solo 5277 Evan Cairns 1159 Personal     54:01 4 0:46:36 3.0  
4 First Solo 5466 Paul Playle 1135 Personal     53:19 4 0:46:59 4.0  
5   Mirror 7018 C Baldiing 1285 Personal     46:09 3 0:47:53 5.0  
6 First RS Aero 5 2113 Chris Smith 1144 Personal     55:00 4 0:48:05 6.0  
7 First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1084 Personal     53:36 4 0:49:27 7.0  
8 First Laser 199006 Colin Hammond 1117 Personal     58:50 4 0:52:40 8.0  
9 First Rs 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 938 Personal     50:01 4 0:53:19 9.0  
10 First RS 200 1238 Fiona Fardon 981 Personal     52:31 4 0:53:32 10.0  
11 First RS Vareo 408 Nick Marley 1073 Personal     57:42 4 0:53:46 11.0  
12   Laser 121946 Peter Hughes 1131 Personal     46:50 3 0:55:13 12.0  
13 First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1058 Personal     47:41 3 1:00:06 13.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 17
DNSCame to the start area but did not start Varies
ZFP20% penalty under rule 30.2 6



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com