Anniversary Series 2017

Island Barn Reservoir SC

Results are provisional as of 18:53 on October 22, 2017

Standard Scoring

Sailed: 5, Discards: 3, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 56, Scoring system: Appendix A
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring 16 Apr 21 May 20 Aug 17 Sep 15 Oct Notes
  1st First Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard 1.0 (6.0) (2.0) 1.0 (25.0 DNC)  
  2nd First Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard (3.0) 1.0 (25.0 DNC) 2.0 OOD (25.0 DNC)  
  3rd First RS Aero 9 2214 Andrew Norman 1024 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 (25.0 DNC) 1.0  
  4th First Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard 4.0 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)  
  5th Second Mirror 7018 Chris Balding 1383 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 4.0 OOD (25.0 DNC) 4.0  
  6th First Laser 112025 Mark Phillips 1105 Standard (25.0 DNC) (23.0) 7.0 4.0 (15.0)  
  7th First Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0 6.0 (25.0 DNC)  
  8th First Phantom 1351 John Oldham 999 Standard 8.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (10.0) 5.0  
  9th First Laser 180441 Tony Butler 1105 Standard 6.0 8.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (13.0)  
  10th First Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 12.0  
  11th First RS 200 1355 Ian Cleaver 1047 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 8.0 OOD 8.0 (25.0 DNC)  
  12th First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard (25.0 DNC) 9.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 8.0  
  13th First Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard (25.0 DNC) (10.0) 8.0 (25.0 DNC) 9.0  
  14th First RS 200 345 M Lown 1047 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 9.0 9.0 (25.0 DNC)  
  15th Second Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard 5.0 14.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)  
  16th First RS 200 1409 Clare James 1047 Standard (25.0 DNC) (17.0) (25.0 DNC) 11.0 10.0  
  17th First Solo 4670 Ben Russell 1143 Standard (25.0 DNC) 22.0 (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC)  
  18th First Laser 168842 John Smith 1105 Standard 13.0 12.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)  
  19th First Solo 5561 Tim Lewis 1143 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  20th Second Solo 2042 John Carpenter 1143 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 12.0 14.0 DNF (25.0 DNC)  
  21st First Solo 3365 Tom Russell 1143 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 2.0 Aero 9 Oct 15
  22nd First Laser 185372 Simon Bean 1105 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 25.0 DNC  
  23rd   Laser 4.7 54461 Lily Barrett 1200 Standard 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  24th First Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard (25.0 DNC) 20.5 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 7.0  
  25th First Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 3.0  
  26th First Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  27th First Rs Aero 7 2148 Gareth Griffiths 1066 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  28th First Laser Eps 115 Mike Storey 1030 Standard (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  29th Second Laser 184318 Dave Simpson 1105 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 25.0 DNC  
  30th First RS 200 1635 Andy Barnett 1047 Standard (25.0 DNC) 5.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  31st First RS 200 1241 Cj Cavallari 1047 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 6.0  
  32nd   Solo 5215 Mike Jones 1143 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 7.0 25.0 DNC  
  33rd First RS 200 1238 Fiona Fardon 1047 Standard (25.0 DNC) 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  34th First Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  35th First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1066 Standard (25.0 DNC) 16.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 17.0 Vision Oct 15
  36th First Solo 4071 Peter Halliday 1143 Standard 9.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  37th First Rs 400 845 CJ Cavallari 942 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 10.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  38th Second Laser Radial 130417 Uta Griesenbach 1139 Standard 10.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  39th First RS 200 651 Andy Groves 1047 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 11.0  
  40th Second Laser Radial 91475 John Doyle 1139 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) 11.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  41st Second Laser Radial   Mike Wong 1139 Standard (25.0 DNC) 11.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  42nd   RS Vision 1639 N Mason 1128 Standard 11.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  43rd First RS Vareo 408 Nick Marley 1085 Standard (25.0 DNC) 18.0 18.0 OOD (25.0 DNC) (25.0 DNC)  
  44th   RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 12.0 25.0 DNC  
  45th   Rooster 8.1 367 C Hammond 1040 Standard 12.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  46th First Laser 165361 Nigel Thompson 1105 Standard (25.0 DNC) 13.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  47th First Solo 4103 Andrew Jones 1143 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 14.0  
  48th Second Topper 47725 Maise Bristow 1347 Standard 14.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  49th Second Laser 147819 Martin Yates 1105 Standard (25.0 DNC) 15.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  50th   RS 200 818 N Marley 1047 Standard 15.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  51st   Laser Radial Club Fillie Tubman 1139 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 16.0  
  52nd   Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1066 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 19.0 DNF  
  53rd Second RS 200 345 Colin Lown 1047 Standard (25.0 DNC) 19.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  54th First Laser 168115 John Magrath 1105 Standard (25.0 DNC) 20.5 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  55th Second Solo 4463 David Clark 1143 Standard (25.0 DNC) 24.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  56th Second Laser 44519 Nick Marley 1105 Standard (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC  

Personal Scoring

Sailed: 5, Discards: 3, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 52, Scoring system: Appendix A
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring 16 Apr 21 May 20 Aug 17 Sep 15 Oct Notes
  1st First RS 200 - Band 4 345 M Lown 1256 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.0 3.0 (25.0 DNC)  
  2nd First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1216 Personal (25.0 DNC) (22.5) 3.0 2.0 (9.0)  
  3rd Second Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal 1.0 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)  
  4th First Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0  
  5th First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal (9.0) (15.0) 4.0 7.0 (25.0 DNC)  
  6th First Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal (25.0 DNC) 9.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 3.0  
  7th First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1216 Personal 6.0 6.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (7.0)  
  8th First RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal (10.0) 5.0 (25.0 DNC) 7.5 OOD (25.0 DNC)  
  9th First Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0 8.0 (25.0 DNC)  
  10th First Phantom - Band 1 1351 John Oldham 1049 Personal 11.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (12.0) 4.0  
  11th First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal (25.0 DNC) (17.0) (25.0 DNC) 10.0 5.0  
  12th First Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal (25.0 DNC) (18.0) 10.0 (25.0 DNC) 8.0  
  13th First RS 200 - Band 2 1355 Ian Cleaver 1152 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 9.0 OOD 9.0 (25.0 DNC)  
  14th First Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal 13.0 8.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)  
  15th First Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal (25.0 DNC) 20.5 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.0  
  16th Second Solo - Band 5 2042 John Carpenter 1429 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 9.0 14.0 DNF (25.0 DNC)  
  17th First Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal 12.0 11.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)  
  18th First Solo - Band 2 4670 Ben Russell 1257 Personal (25.0 DNC) 22.5 (25.0 DNC) 1.0 (25.0 DNC)  
  19th First Rs Aero 7 - Band 2 2105 Ian Peace 1173 Personal (25.0 DNC) 14.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 11.0 Vision Oct 15
  20th Second Laser - Band 5 147819 Martin Yates 1381 Personal (25.0 DNC) 1.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  21st First Solo - Band 1 3365 Tom Russell 1200 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 2.0 Aero 9 Oct 15
  22nd First Solo - Band 0 5561 Tim Lewis 1143 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  23rd Second Topper - Band 5 47725 Maise Bristow 1684 Personal 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  24th Second Laser Radial - Band 4   Mike Wong 1367 Personal (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  25th   Laser 4.7 - Band 2 54461 Lily Barrett 1320 Personal 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  26th Second Laser - Band 2 184318 Dave Simpson 1216 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 4.0 25.0 DNC  
  27th First Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1082 Personal (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  28th Second Laser Radial - Band 3 130417 Uta Griesenbach 1310 Personal 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  29th   Solo - Band 2 5215 Mike Jones 1257 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 25.0 DNC  
  30th First Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  31st   Rs 100 8.4 - Band 4 367 C Hammond 1210 Personal 5.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  32nd First Laser - Band 1 185372 Simon Bean 1160 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0 25.0 DNC  
  33rd First Rs Aero 7 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1066 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 7.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  34th First Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  35th First RS Aero 9 - Band 0 2214 Andrew Norman 1024 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 8.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  36th First Solo - Band 2 4071 Peter Halliday 1257 Personal 8.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  37th   Laser Radial - Band 3 Club Fillie Tubman 1310 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 10.0  
  38th First RS 200 - Band 1 1238 Fiona Fardon 1099 Personal (25.0 DNC) 10.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  39th   RS 200 - Band 2 818 Nick Marley 1152 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 11.0 25.0 DNC  
  40th Second Laser Radial - Band 3 91475 John Doyle 1310 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 11.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  41st First RS 400 - Band 2 845 CJ Cavallari 1036 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 12.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  42nd First RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 Personal (25.0 DNC) 12.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  43rd   Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1066 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 13.0 DNF Created from sailno wizard
  44th Second Mirror - Band 0 7018 Chris Balding 1383 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) 13.0 OOD (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  45th First Laser - Band 2 165361 Nigel Thompson 1216 Personal (25.0 DNC) 13.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  46th First RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 1194 Personal (25.0 DNC) 19.0 19.0 OOD (25.0 DNC) (25.0 DNC)  
  47th First RS Vision - Band 1 1639 N Mason 1184 Personal 14.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  48th   Rs 200 - Band 3 818 N Marley 1204 Personal 15.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  49th Second Solo - Band 3 4463 David Clark 1314 Personal (25.0 DNC) 16.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  50th First Laser - Band 2 168115 John Magrath 1216 Personal (25.0 DNC) 20.5 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  51st Second RS 200 345 Colin Lown 1047 Personal (25.0 DNC) 24.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC  
  52nd First RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1024 Personal (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC  

16 Apr - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 First Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     71:48 4 1:02:49  
  2   Laser 4.7 54461 Lily Barrett 1200 Standard     56:43 3 1:03:01  
  3 First Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     64:52 4 1:03:21  
  4 First Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard     66:32 4 1:04:58  
  5 Second Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard     72:32 4 1:05:38  
  6 First Laser 180441 Tony Butler 1105 Standard     72:54 4 1:05:58  
  7 First Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard     56:44 3 1:06:25  
  8 First Phantom 1351 John Oldham 999 Standard     66:43 4 1:06:47  
  9 First Solo 4071 Peter Halliday 1143 Standard     57:25 3 1:06:59  
  10 Second Laser Radial 130417 Uta Griesenbach 1139 Standard     57:27 3 1:07:15  
  11   RS Vision 1639 N Mason 1128 Standard     58:34 3 1:09:14  
  12   Rooster 8.1 367 C Hammond 1040 Standard     72:16 4 1:09:29  
  13 First Laser 168842 John Smith 1105 Standard     58:16 3 1:10:18  
  14 Second Topper 47725 Maise Bristow 1347 Standard     72:08 3 1:11:24  
  15   RS 200 818 N Marley 1047 Standard     62:00 3 1:18:57  

21 May - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 First Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     42:10 4 0:41:11  
  2 First Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard     42:38 4 0:41:38  
  3 First Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     52:09 4 0:42:03  
  4 First Laser Eps 115 Mike Storey 1030 Standard     43:42 4 0:42:26  
  5 First RS 200 1635 Andy Barnett 1047 Standard     44:52 4 0:42:51  
  6 First Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     49:41 4 0:43:28  
  7 First RS 200 1238 Fiona Fardon 1047 Standard     46:00 4 0:43:56  
  8 First Laser 180441 Tony Butler 1105 Standard     50:10 4 0:45:24  
  9 First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard     48:54 4 0:45:52  
  10 First Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard     49:00 4 0:45:58  
  11 Second Laser Radial   Mike Wong 1139 Standard     52:59 4 0:46:31  
  12 First Laser 168842 John Smith 1105 Standard     51:35 4 0:46:41  
  13 First Laser 165361 Nigel Thompson 1105 Standard     52:32 4 0:47:32  
  14 Second Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard     52:42 4 0:47:42  
  15 Second Laser 147819 Martin Yates 1105 Standard     52:44 4 0:47:43  
  16 First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1066 Standard     50:54 4 0:47:45 Vision Oct 15
  17 First RS 200 1409 Clare James 1047 Standard     50:24 4 0:48:08  
  18 First RS Vareo 408 Nick Marley 1085 Standard     52:43 4 0:48:35  
  19 Second RS 200 345 Colin Lown 1047 Standard     50:53 4 0:48:36  
  20 First Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard     51:56 4 0:48:43  
  20 First Laser 168115 John Magrath 1105 Standard     53:50 4 0:48:43  
  22 First Solo 4670 Ben Russell 1143 Standard     42:40 3 0:49:46  
  23 First Laser 112025 Mark Phillips 1105 Standard     55:01 4 0:49:47  
  24 Second Solo 4463 David Clark 1143 Standard     42:55 3 0:50:04  

20 Aug - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 First Solo 5561 Tim Lewis 1143 Standard     00:44:50 5 0:39:13  
  2 First Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     00:45:41 5 0:39:58  
  3 First Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     00:46:16 5 0:40:29  
  4 Second Mirror 7018 Chris Balding 1383 Standard     OOD 5    
  4 First Rs Aero 7 2148 Gareth Griffiths 1066 Standard     00:43:35 5 0:40:53  
  6 First RS Aero 9 2214 Andrew Norman 1024 Standard     00:42:24 5 0:41:24  
  7 First Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard     00:47:11 5 0:42:42  
  8 First Laser 112025 Mark Phillips 1105 Standard     00:47:58 5 0:43:25  
  9 First RS 200 1355 Ian Cleaver 1047 Standard     OOD 5    
  9 First Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard     00:46:53 5 0:43:59  
  11 First RS 200 345 M Lown 1047 Standard     00:48:11 5 0:46:01  
  12 First Rs 400 845 CJ Cavallari 942 Standard     00:47:12 5 0:50:06  
  13 Second Laser Radial 91475 John Doyle 1139 Standard     00:47:01 4 0:51:36  
  14 Second Solo 2042 John Carpenter 1143 Standard     00:47:38 4 0:52:06  
  15 First RS Vareo 408 Nick Marley 1085 Standard     OOD 5    

17 Sep - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 First Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     58:52 2 0:51:30  
  2 First Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     OOD      
  2 First Laser 185372 Simon Bean 1105 Standard     59:06 2 0:53:29  
  4 First Solo 4670 Ben Russell 1143 Standard     61:38 2 0:53:55  
  5 First Laser 112025 Mark Phillips 1105 Standard     60:10 2 0:54:27  
  6 Second Laser 184318 Dave Simpson 1105 Standard     60:47 2 0:55:00  
  7 First Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard     60:50 2 0:55:03  
  8   Solo 5215 Mike Jones 1143 Standard     63:50 2 0:55:51  
  9 First RS 200 1355 Ian Cleaver 1047 Standard     60:50 2 0:58:06  
  10 First RS 200 345 M Lown 1047 Standard     62:31 2 0:59:43  
  11 First Phantom 1351 John Oldham 999 Standard     61:26 2 1:01:30  
  12 First RS 200 1409 Clare James 1047 Standard     65:33 2 1:02:36  
  13   RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard     66:02 2 1:03:04  
  14 Second Solo 2042 John Carpenter 1143 Standard     DNF      

15 Oct - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 First RS Aero 9 2214 Andrew Norman 1024 Standard     45:26 3 0:44:22  
  2 First Solo 3365 Tom Russell 1024 Standard     45:39 3 0:44:35 Aero 9 Oct 15
  3 First Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard     45:07 3 0:45:10  
  4 Second Mirror 7018 Chris Balding 1383 Standard     41:42 2 0:45:14  
  5 First Phantom 1351 John Oldham 999 Standard     45:45 3 0:45:48  
  6 First RS 200 1241 Cj Cavallari 1047 Standard     48:34 3 0:46:23  
  7 First Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard     49:43 3 0:46:38  
  8 First Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard     49:56 3 0:46:51  
  9 First Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard     50:45 3 0:47:36  
  10 First RS 200 1409 Clare James 1047 Standard     50:25 3 0:48:09  
  11 First RS 200 651 Andy Groves 1047 Standard     51:11 3 0:48:53  
  12 First Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     40:29 2 0:48:58  
  13 First Laser 180441 Tony Butler 1105 Standard     36:31 2 0:49:34  
  14 First Solo 4103 Andrew Jones 1143 Standard     38:13 2 0:50:09  
  15 First Laser 112025 Mark Phillips 1105 Standard     37:13 2 0:50:31  
  16   Laser Radial Club Fillie Tubman 1139 Standard     41:00 2 0:54:00  
  17 First Rs Aero 7 2105 Ian Peace 1128 Standard     41:18 2 0:54:55 Vision Oct 15
  18   Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1066 Standard     DNF      

16 Apr - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Second Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal     72:32 4 0:57:04  
  2 Second Topper - Band 5 47725 Maise Bristow 1684 Personal     72:08 3 0:57:07  
  3   Laser 4.7 - Band 2 54461 Lily Barrett 1320 Personal     56:43 3 0:57:17  
  4 Second Laser Radial - Band 3 130417 Uta Griesenbach 1310 Personal     57:27 3 0:58:28  
  5   Rs 100 8.4 - Band 4 367 C Hammond 1210 Personal     72:16 4 0:59:43  
  6 First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1216 Personal     72:54 4 0:59:57  
  7 First Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal     56:44 3 1:00:22  
  8 First Solo - Band 2 4071 Peter Halliday 1257 Personal     57:25 3 1:00:54  
  9 First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     71:48 4 1:02:49  
  10 First RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     64:52 4 1:03:21  
  11 First Phantom - Band 1 1351 John Oldham 1049 Personal     66:43 4 1:03:36  
  12 First Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal     58:16 3 1:03:53  
  13 First Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal     66:32 4 1:04:58  
  14 First RS Vision - Band 1 1639 N Mason 1184 Personal     58:34 3 1:05:57  
  15   Rs 200 - Band 3 818 N Marley 1204 Personal     62:00 3 1:08:40  

21 May - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Second Laser - Band 5 147819 Martin Yates 1381 Personal     52:44 4 0:38:11  
  2 First Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal     52:09 4 0:38:14  
  3 Second Laser Radial - Band 4   Mike Wong 1367 Personal     52:59 4 0:38:46  
  4 First Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1082 Personal     43:42 4 0:40:23  
  5 First RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     42:10 4 0:41:11  
  6 First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1216 Personal     50:10 4 0:41:15  
  7 Second Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal     52:42 4 0:41:28  
  8 First Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal     42:38 4 0:41:38  
  9 First Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal     48:54 4 0:41:41  
  10 First RS 200 - Band 1 1238 Fiona Fardon 1099 Personal     46:00 4 0:41:51  
  11 First Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal     51:35 4 0:42:25  
  12 First RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 Personal     44:52 4 0:42:51  
  13 First Laser - Band 2 165361 Nigel Thompson 1216 Personal     52:32 4 0:43:12  
  14 First Rs Aero 7 - Band 2 2105 Ian Peace 1173 Personal     50:54 4 0:43:24 Vision Oct 15
  15 First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     49:41 4 0:43:28  
  16 Second Solo - Band 3 4463 David Clark 1314 Personal     42:55 3 0:43:33  
  17 First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal     50:24 4 0:43:45  
  18 First Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal     49:00 4 0:43:47  
  19 First RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 1194 Personal     52:43 4 0:44:09  
  20 First Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal     51:56 4 0:44:16  
  20 First Laser - Band 2 168115 John Magrath 1216 Personal     53:50 4 0:44:16  
  22 First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1216 Personal     55:01 4 0:45:15  
  22 First Solo - Band 2 4670 Ben Russell 1257 Personal     42:40 3 0:45:15  
  24 Second RS 200 345 Colin Lown 1047 Personal     50:53 4 0:48:36  

20 Aug - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 First RS 200 - Band 4 345 M Lown 1256 Personal     00:48:11 5 0:38:22  
  2 First Solo - Band 0 5561 Tim Lewis 1143 Personal     00:44:50 5 0:39:13  
  3 First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1216 Personal     00:47:58 5 0:39:27  
  4 First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     00:45:41 5 0:39:58  
  5 First Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal     00:46:16 5 0:40:29  
  6 First Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal     00:47:11 5 0:40:41  
  7 First Rs Aero 7 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1066 Personal     00:43:35 5 0:40:53  
  8 First RS Aero 9 - Band 0 2214 Andrew Norman 1024 Personal     00:42:24 5 0:41:24  
  9 First RS 200 - Band 2 1355 Ian Cleaver 1152 Personal     OOD 5    
  9 Second Solo - Band 5 2042 John Carpenter 1429 Personal     00:47:38 4 0:41:40  
  11 First Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal     00:46:53 5 0:41:54  
  12 Second Laser Radial - Band 3 91475 John Doyle 1310 Personal     00:47:01 4 0:44:52  
  13 First RS 400 - Band 2 845 CJ Cavallari 1036 Personal     00:47:12 5 0:45:34  
  14 Second Mirror - Band 0 7018 Chris Balding 1383 Personal     OOD 5    
  15 First RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 1194 Personal     OOD 5    

17 Sep - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 First Solo - Band 2 4670 Ben Russell 1257 Personal     61:38 2 0:49:02  
  2 First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1216 Personal     60:10 2 0:49:29  
  3 First RS 200 - Band 4 345 M Lown 1256 Personal     62:31 2 0:49:46  
  4 Second Laser - Band 2 184318 Dave Simpson 1216 Personal     60:47 2 0:49:59  
  5   Solo - Band 2 5215 Mike Jones 1257 Personal     63:50 2 0:50:47  
  6 First Laser - Band 1 185372 Simon Bean 1160 Personal     59:06 2 0:50:57  
  7 First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     58:52 2 0:51:30  
  8 First RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     OOD      
  9 First Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal     60:50 2 0:52:27  
  10 First RS 200 - Band 2 1355 Ian Cleaver 1152 Personal     60:50 2 0:52:48  
  11 First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal     65:33 2 0:56:54  
  12   RS 200 - Band 2 818 Nick Marley 1152 Personal     66:02 2 0:57:19  
  13 First Phantom - Band 1 1351 John Oldham 1049 Personal     61:26 2 0:58:34  
  14 Second Solo - Band 5 2042 John Carpenter 1429 Personal     DNF      

15 Oct - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Anniv Fleet/Start Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 First Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal     49:43 3 0:42:23  
  2 First Solo - Band 1 3365 Tom Russell 1075 Personal     45:39 3 0:42:28 Aero 9 Oct 15
  3 First Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal     49:56 3 0:42:34  
  4 First Phantom - Band 1 1351 John Oldham 1049 Personal     45:45 3 0:43:37  
  5 First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal     50:25 3 0:43:46  
  6 First Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal     40:29 2 0:44:31  
  7 First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1216 Personal     36:31 2 0:45:03  
  8 First Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal     50:45 3 0:45:21  
  9 First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1216 Personal     37:13 2 0:45:55  
  10   Laser Radial - Band 3 Club Fillie Tubman 1310 Personal     41:00 2 0:46:57  
  11 First Rs Aero 7 - Band 2 2105 Ian Peace 1241 Personal     41:18 2 0:49:55 Vision Oct 15
  12   Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1066 Personal     DNF     Created from sailno wizard



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com